آگاه ساز:
مجموعه بزرگ اشارت سازنده پرتال جامع علوم اشارت ارائه دهنده ابواب علوم تطبیقی و تحقیقی

سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰ 22 جماد ثاني 1443 Tuesday, 25 January , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 44 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 492 تعداد دیدگاهها : 12×

کلاس آنلاین تدریس قانونچه فی الطب
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۳
شناسه : 1597
بازدید 705
18

کلاس آنلاین تدریس قانونچه فی الطب آموزش طب کهن تدریس تخصصی طب کهن و پزشکی آموزش آنلاین طب  در اینجا  Read more

ارسال توسط :
پ
پ

کلاس آنلاین تدریس قانونچه فی الطب

آموزش طب کهن

تدریس تخصصی طب کهن و پزشکی

آموزش آنلاین طب  در اینجا  مقولات تخصصی پزشکی را بیاموزید

مدتی هست که یکی از نخبگان و اطبای بسیار اهل فن و دانشمند ایرانی که در مدت کوتاهی توانسته است با سیر آموزشی و درمانی که مطابقت کامل با اصول مندرج در طب باستانی و کهن مان دارد با تطبیق آن با علم روز و روش درمانی منحصر بفرد خویش گوی سبقت را از بسیاری از سایت ها و مدرسین قدیمی این صناعت برباید .

دلیل این امر تنها یک نکته قابل عرض و مبرهن بوده و هست

اینکه مدل تدریس و درمان در این جایگاه برخلاف بسیاری از جایگاه های دیگر بدور از منفعت طلبی شخصی و تنها برای ارتقای ساختمان و پی ریزی مستحکم بجهت بالا بردن سلامت جامعه و تربیت طبیبانی است که برخلاف بسیاری در این دوره تنها به تجارت مشغول بوده و هستند و جان مردم را دستمایه رسیدن به اهداف خویش ساخته اند

 

روش آموزشی این طبیب

و دانشمند ایرانی اصول طبی از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار بوده و هست و با ارائه رایگان بسیاری از آموزش های خویش این امر را به وضوح باثبات رسانیده است .

هم اکنون دوره تدریس و آموزش طب و پزشکی ایشان که بیان و شرح یکی از سنگین ترین و نام آشناترین کتب بیادگار مانده از اعصار ماقبل میباشد گواه این مطلب است .

دوره تدریس کتاب قانونچه که  ایشان مشغول به بیان شرحی کاملا جدید باروشی نوین همراه با تطبیق با علم روز میباشند که هر هفته یک مجلس از آن انتشار یافته و تاکنون تا مبحث اخلاط که چند صفحه ای از کتاب را پشت سر نگذاشته اند ۱۱ مجلس از این شرح توسط استاد حکیم رضی به شرح و بررسی گزارده شده است .که با کمی دقت میتوان محاسبه نمود که تا انتهای این کتاب به چه تعداد از جلسات خواهد رسید . و چه اندازه بزرگ و عظیم خواهد بود!!!

شرح و تدریس قانونچه چغمینی در موضوع طب و پزشکی که توسط استاد و دانشمند و حکیم متاله توضیح ,تبیین,تدریس و به نظر عمیق و محققانه ایشان شرح داده میشود مسلما یکی از قوی ترین و غامض ترین شروح و آموزش هایی است که تا کنون در باب این کتاب شریف تدریس گردیده است

و هر صاحب درایت و اهل فضلی پس از همراه شدن و شنیدن و غور در آن به روشنی این مهم را درخواهد یافت .

مطلب بعدی سیر بیان این دوره بصورت آرام و تدریجی است که در هر مدرج دانشجو فرصت کافی در فهم و ادراک نظریات و براهین بیان داشته شده را داشته و برای ایشان ملکه خواهد گردید.

 

 

 

 

در این دوره

مطالبی بیان گشته است که تا کنون بدین شکل و نحو تدریس نشده و اذعان شرکت کنندگان و دانشجویان در این دوره آنلاین آموزشی نیز گواه مسلم بر این امر میباشد .

از طرفی چنانچه در جستجو گری مانند گوگل که بسیار سخت گیرانه در امر یافتن مطالب سایت ها در بحث جستجوی مطالب عمل مینماید وقتی نام دوره قانونچه را به همین شکل در دو کلمه در گوگل جستجو نمایید خواهید دید که این آموزش در بالاترین رتبه و ابتدای صفحه جستجو خود را نشان میدهد و این مسئله گواه دیگری بر این است که تا کنون بهترین تدریس و شرح بیان شده در سطح جهانی از کتاب قانونچه کدام شرح و دوره آموزشی از این کتاب گران مایه بوده و خواهد بود ..

توصیه ما به تمام علاقه مندان به صناعت طب و پزشکی این است که با شرکت و ارائه نظرات و پیشنهادات خود درباره این آموزش ها بیش از پیش حمایت خود را ابراز نموده و در شایسته سالاری آموزش این علم که به سلامت مردم بستگی دارد دست کسانی را که در این امر دارای شایستگی نبوده و نیستند را کوتاه فرمایند .

 

 

 

 

علت اینکه این دوره بصورت رایگان در اختیاز همگان قرار داده شده است

چرا دوره شرح قانونچه چغمینی , در سطح اول , با توجه به اینکه ,از قوی ترین شروح این کتاب شریف, از دید عموم و خصوص مردم عزیز ,تا به این لحظه , بشمار میرود ,همچنان ,رایگان ارائه گردیده است؟

بدلیل اینکه عموم و خصوص مردم اعم از دانشجویان و محققین و اطبا و پزشکان و درمانگران و غیره با دسترسی همگانی و شنیدن و دیدن جلسات این شرح قدرتمند, بتوانند به درکِ اصلِ اصولِ صحیح و درستِ,  مفاهیمی که , تاکنون به این نحو یا بطور کل , مورد بررسی قرار داده نشده اند  نائل آیند , و بوسیله فهم آن  موارد و مطالب اولا با ایجاد تحیر و پس از آن با ایجاد کنجکاوی ,قوای تحقیق آنها برانگیخته و بحرکت وادار نماید که این خود باعث ایجاد یک سیر انقلابی و عملی و ادراک فردی و جمعی ,در جامعه خواهد بود.

 در بعد دیگر بدلیل اینکه با سیر تطبیق بین بسیاری از موضوعات علمی ,مانند شیمی , نجوم , روان شناسی,  بدن شناسی , پیسکولوژی , اخلاق , منطق , فلسفه و بسیاری دیگر از ابواب علوم , با علم طب و پزشکی , و درک ارتباط و تقارن آنها با یکدیگر , با آگاهیِ بدست آمده در مبانیِ تخصصیِ علمِ طب , درنوع نگاه و درک و عملکرد , درمانگران و علاقه مندان و دیگر گروه های مردمی تغییری شگرف را شاهد بوده, , در نتیجه نیروی عام و خاص جامعه , همراه با آگاهی , بدور از مسائل تجاری صرف, به حفظ صحت و درمان صحیح , و اصیل همت خواهند گمارد و به سلامت مردم عزیز نزدیک و نزدیک تر خواهیم گشت .به امید هرچه بیشتر آن روز.

 

 

آشنایی با یکی از کتب شروح قانونچه فی الطب

 • کتاب (مفرح القلوب) شرح قانونچه چغمینی می‌باشد که در سال ۱۲ هجری قمری نگاشته شده و مأخذ آن تصویر نسخه چاپ سنگی موجود در بنیاد دایره المعارف جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
 • هر چند اسم قانونچه تداعى کننده، این مطلب است که این اثر خلاصه‌اى از قانون است؛ ولى حقیقت این است که این اثر _ چنانچه مؤلف در مقدمه گفته_ برگرفته از کتب مختلفى است.
 • به هر حال، محتوا، سادگى، نظم منطقى و سیر آموزشى کتاب موجب شده که از دیرباز این کتاب به عنوان یک کتاب درسى مورد توجه قرار گیرد، چنان‌که حتى در زمان ما نیز علاقه‌مندان به دانش طب سنتى همچنان از این اثر به عنوان کتاب درسى استفاده مى‌نمایند. درخواست برخى از دوستان در شرح کتاب قانونچه، انگیزه نگارش کتاب را فراهم آورده است.
 • اهمیت کتاب قانونچه بدان سبب است که شروح متعددى به این کتاب مختصر نگاشته شده است.اما از مهم‌ترین این شروح و بلکه مشهورترین آن‌ها مفرّح القلوب است که مؤلف آن را به نام پادشاه وقت سلطان محمد فرخ و به زبان فارسى تألیف کرده است.

ساختار کتاب

 • مفرّح القلوب تنها شرح پنج مقاله اول قانونچه است و مؤلف مبحث امراض آن را شرح نکرده، بلکه خواننده را در این قسمت به کتاب دیگرش، طب اکبرى ارجاع داده است.
 • مؤلف در نگارش این اثر ابتدا بخشى از قانونچه را عیناً نقل مى‌کند و سپس ترجمه آن را مى‌نگارد و در ادامه این قسمت را شرح مى‌دهد و به همین ترتیب پنج مقاله اول قانونچه را ترجمه و شرح مى‌کند.

مختصری در مورد محتوا کتاب

 • مؤلف در شرح مراد چغمینى از بسیارى از منابع مهم طب سنتى استفاده مى‌کند، ولى چنان‌که مؤلف خود تصریح مى‌کند، بیشترین استفاده او از قانون و شرح قرشى بر آن است. وى مى‌گوید: «در اثناى نگارش این رساله اگر چه اکثر کتب حاضر مى‌شدند، لیکن بیشتر از قانون و شرح قرشى مرقوم مى‌گشت».
 • هر چند مؤلف در شرح این اثر از مراجعه به کتب گذشتگان غفلت نورزیده، ولى اهمیت این اثر تنها در نقل قول از دیگران نیست، بلکه شرح و نقد کلام اطباى بزرگ به بیانى روشن و ساده مهم‌ترین ویژگى این کتاب است. همین ویژگى باعث شده که حکیمانى که پس از مؤلف قصد نگارش متنى در کلیات طب سنتى داشته‌اند، به این کتاب نیز مراجعه کنند. از جمله حکیم میر محمدحسین عقیلى خراسانى در خلاصه الحکمه چندین بار تحقیقات مؤلف در این کتاب را نقل و احیاناً نقد مى‌کند.

برای خرید این کتاب کلیک کنید

فهرست کتاب مفرّح القلوب

مقدمه مولف مقاله اول- در امور طبیعیه مقاله دوم- در علم تشریح مقاله سوم- در باب احوال بدن انسان از نظر صحت و مرض و اسباب و علائم آن‌ها مقاله چهارم- در بیان انواع نبض و حالات ادرار مقاله پنجم- در بیان روش های کلی تدبیر تندرستان و درمان بیماران مقاله ششم- در بیان بیماری های ناحیه سر مقاله هفتم- در بیان بیماری های اعضایی که از سینه تا زیر ناف قرار دارند مقاله هشتم- درباره بیماری های اعضای دیگر بدن مقاله نهم- درباره انواع تب و بیماری هایی که در ظاهر بدن آشکار می شوند مقاله دهم- در بیان ویژگی های خوردنی ها و نوشیدنی های متعارف

به گزارش روابط عمومی دانشکده مجازی اشارت دوره آموزش طب کهن با محور شرح کتاب “قانونچه چغمینی” برگزار می کند.

دوره شرح قانونچه چغمینی حکیم رضی

دوره شرح قانونچه فی الطب

در دانشکده مجازی اشارت دوره شرح قانونچه فی الطب یا همان قانونچه چغمینی بصورت آنلاین تدریس و هر هفته جلسات معین در روز های مشخص بارگذاری میگردد

 

علاقه مندان به شرکت در این دوره تخصصی میتوانند با ورود به دانشکده اشارت در این دوره تخصصی و حرفه ای شرکت نمایند

و ابعادی بسیار خاص و شنیدنی از این شرح نفیس را بصورت آنلاین از طریق پنل آموزش مجازی ارائه دوره های آموزشی آنلاین در دانشکده مجازی اشارت همراه و به گوش جان شنود نمایند.

روابط عمومی

بخش تبلیغات دانشکده مجازی اشارت

بخش تولید محتوا در بنیاد تولید محتوای پژوهشکده مجازی اشارت

ورود

برای این آموزش و تدریس این دوره  اینجا کلیک کنید

AOverall Score

کلاس تدریس آنلاین شرح کتاب قانونچه فی الطب

کلاس آنلاین تدریس قانونچه فی الطب آموزش طب کهن تدریس تخصصی طب کهن و پزشکی آموزش آنلاین طب  در اینجا  مقولات تخصصی پزشکی را بیاموزید مدتی هست که یکی از نخبگان و اطبای بسیار اهل فن و دانشمند ...

 • کیفیت محتوا
  A
 • کیفیت فایل های صوتی و تصویری
  A
 • برگذاری آنلاین
  A
 • نحوه شرح و تدریس
  A

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.